Gdzie i jak zorganizować transport Zmarłych z zagranicy do Polski?

Gdzie i jak zorganizować transport Zmarłych z zagranicy do Polski?

Obecnie świat wydaje się być bez granic - i w przenośni, i dosłownie. Mieszkając w strefie Schengen i poruszając się swobodnie po Europie, korzystając ze zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych między 26 państwami -odbieramy to w sposób coraz bardziej naturalny doświadczając, że niemal wszędzie jesteśmy u siebie. Chętnie z tego korzystamy, eksplorując wciąż nowe kraje - o ile tylko pozwala na to czas, zdrowie, finanse oraz wiele innych czynników.

Wyjeżdżając za granicę mało kto pozwala sobie nawet na chwilę pomyśleć, że zwyczajnie może z tej zagranicy nie wrócić. Często nawet wykupując ubezpieczenie z pewnym niedowierzaniem spogląda się na zdanie informujące o warunkach przewozu zwłok do Polski - tak, jak na opowieści z gatunku science-fiction. I faktycznie, w większości przypadków - na szczęście - ów zapis z warunkach ubezpieczenia pozostaje tylko w teorii i na papierze. Jednak czasem los nie okazuje się być łaskawy. Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie ze skutkiem śmiertelnym, śmierć w wyniku przestępstwa? Długo można wymieniać. Gdy jednak takie smutne okoliczności stają się faktem - rodzina staje przed bolesnym dylematem: gdzie i jak zorganizować transport Zmarłego z zagranicy do Polski?

Transport zmarłych formalności

Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która zajmuje się transportem Zmarłych. Firmy takie mają doświadczenie nie tylko w samym transporcie, ale nade wszystko w kolejności dopełniania wszelkich formalności oraz realizacji procedur. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z koniecznością zorganizowania transportu Zmarłych mogą się poczuć nie tylko zdezorientowane, ale nade wszystko przytłoczone ilością spraw biurokratyczno-logistycznych, które są konieczne do załatwienia w krótkim czasie. To jednak, co dla osoby indywidualnej stać się może ciężarem nie do uniesienia - dla profesjonalnej firmy, zajmującej się transportem Zmarłych to jeden z zawodowych obowiązków, które należy zrealizować sprawnie i dokładnie. Powierzając taką misję specjalistycznej firmie - często są to zakłady pogrzebowe - konieczne będzie udzielenie jej upoważnienia do reprezentowania Rodziny Zmarłego na wszystkich etapach realizacji tej usługi. Takie upoważnienie mogą sporządzić następujący krewni Zmarłego: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo, ciotki oraz stryjowie.

W celu przewiezienia ciała Zmarłego osoby odpowiedzialne muszą uzyskać konieczne pozwolenia: między innymi jest to zgoda starosty lub też prezydenta miasta oraz zgoda konsula kraju, w którym nastąpił zgon na transport ciała do Polski, zaświadczenie lekarskie, wykluczające śmierć na skutek choroby zakaźnej albo epidemii (to zaświadczenie nie obowiązuje, jeśli planowana jest kremacja i transport prochów) oraz zezwolenie policji albo sądu na wywiezienie zwłok z kraju, jeśli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku, zabójstwa, czy samobójstwa.

transport zwłok z zagranicy

Ciało Zmarłego transportowane jest w specjalnej trumnie, która zostaje hermetycznie zalutowana i umieszczona w drewnianej skrzyni. Jeśli przed transportem ciało Zmarłego jest kremowane - to prochy także muszą być złożone do metalowej urny, która zostaje włożona do urny drewnianej.

Transport Zmarłego może odbyć się zarówno drogą lądową, jak i lotniczą czy morską. Jeśli transportowane jest ciało w trumnie - pojazd, który ją przewozi musi być przystosowany do realizacji takiej usługi oraz specjalnie oznakowany. W przypadku transportu urny - można ją przewozić dowolnym środkiem transportu, także prywatnym - a jedynym wymogiem jest, aby odbywało się to z szacunkiem względem Zmarłego. Po przewiezieniu ciała lub prochów osoby zmarłej do Polski zostaje ona pochowana w czasie i miejscu wybranym przez Rodzinę lub innych organizatorów pogrzebu.

Nie można zaprzeczyć, że procedura transportu Zmarłych jest dość kosztowna, a jej cena ulega zmianie w zależności od wielu czynników - wśród których jednym z najważniejszych jest odległość między krajem, w którym nastąpił zgon a krajem planowanego pochówku. Nie każdą więc rodzinę na taki wydatek stać - tym bardziej, im bardziej niespodziewana była śmierć osoby, która przecież miała szczęśliwie powrócić do domu.

Co dzieje się zatem, gdy nie stać kogoś na sprowadzenie Bliskiego Zmarłego do Polski z zagranicy? Najczęściej taka osoba zostaje pochowana - na koszt gminy i zgodnie z obowiązującymi w niej zwyczajami - na terenie kraju, w którym zastała ją śmierć z perspektywą, że być może kiedyś ktoś zdecyduje się na to, aby - po ekshumacji -sprowadzić jej prochy do kraju.


Zobacz również: 🡆 Jak uzyskać akt zgonu?